1. Tiltott szavak – Megvolt.
2. Nagy cél-kis cél: Tapasztalatom és tanulmányaim alapján 4 jellemző típusra osztottam a fogyókúrázókat. (persze mindannyian tudunk más módon is viselkedni, és legtöbben két típus keveredéseként viselkedünk, de az alap, tiszta jellemzők alapján be tudod magad sorolni egy vagy két típusba…) A célok megfogalmazása tekintetében az alábbiakat látom (legyen a cél a testsúly csökkentése, fittség, egyszóval életmódváltás…):
A domináns stílusú életmódváltó: Van olyan ember, aki könnyedén látja a távoli célt, neki elég is ennyi. Ha elég kihívás és motiváció van a dologban, ő nem sokat habozik belevágni az életmódváltásba. Hogy pontosan hogy fogja az a célt elérni? Majd kialakul menet közben. Ki fog használni minden lehetséges erőforrást a cél mihamarabbi eléréséhez. Szívesen veszi a támogatókat, de adott esetben kíméletlen lehet az őt hátráltatókkal. És szereti, ha a dolgok azonnal a rendelkezésére állnak. Az ő buktatói lehetnek:
- ha versenyez valakivel, a verseny végeztével elveszti az érdeklődését a dolog iránt, így visszaesik.
- mivel nem szereti az unalmas dolgokat, változatos mozgást kell magának kitalálnia, különben unalmában abbahagyja
- mivel azonnali eredményeket szeretne elérni, így túl gyorsan halad, kiéhezteti a szervezetét…
A befolyásoló típusú életmódváltó: Számára az élet nagyon szórakoztató és változatos. Szereti a jó bulikat, a társaságot, annak is a középpontjában lenni. Hirtelen elhatározással szeret belevágni az életmódváltásba akár azonnal, anélkül, hogy végiggondolná, pontosan mit és hogyan, sőt, a célt is ködösen látja: dögös szeretnék lenni…Hogy fogja a célt elérni? Hát valahogy! Majd meglátjuk! Számára az sem tragédia, ha nem jut el a végéig, vagy kicsit más irányba lyukad ki, alényeg, hogy mások szeressék, dicsérjék, simogassák a fejét, és persze hogy a középpontban maradhasson. Az ő buktatói lehetnek:
- Nincs stabil célja, ha van is, a körülmények hatására, vagy mások befolyására könnyen megváltoztatja
- Nehezen bírja a rutnint, az egysíkú dolgokat, a szabályokat, így hosszú távon önállóan folytatva az életmódváltást ingadozni fog, hol nagy elhatározással tartja az étkezés és mozgás rutinját, hol teljesen kiesik belőle
- Hajlamos a körülményeket és másokat fedezékként, igazolásként használni, miért nem tartja be az étkezést és mozgást
- Nem bírja az unalmas mozgásformát, és legszívesebben csapatban mozog, vagy legalábbis emberek között (ahol beszélhet, kommunikálhat közben)
- Jó, ha talál magának valakit, aki kontrollálja, és akire minden tekintetben hallgat
Az elemző típusú életmódváltó: Alapos. Kitűz egy valószínűleg jó célt, és megnézi, hogy a legjobb odáig elérni. Utánajár pontról pontra. Megnézi a tényeket, adatokat, véleményeket, részletes tervet képes kidolgozni. Fogja tudni mindennek az előnyét és hátrányát, nagyon részletesen. Pl. ha kalóriát számol, minden apró morzsát lemér és rögzít, nincs kivétel. Nála tipikusan előfordulhat, hogy ha kérsz a kiszámolt ételéből, nem ad. A nagy célt képes kisebb célokra bontani, és azokat milliméter pontosan elérni. Az ő buktatói lehetnek:
- Rugalmatlan, nagyon mereven ragaszkodik az általa illetve mások által lefektetett szabályokhoz
- A cél és a szabályok fontossága miatt áthat sz egészségének
- Környezete idegeire mehet
- Túl alapos
A stabil típusú életmódváltó: Idegen helyen csendes, visszahúzódó, csak baráti körben, jó ismerősök között tud feloldódni. Szereti, ha a dolgoknak van eleje és vége. Módszeresen halad a dolgaival. A módszer kiválasztásának megadja a módját, sokat olvas róluk, főleg véleményeket és tapasztalatokat. Ha egy mód van rá, kikéri a barátok véleményét is. Nem szeret dönteni, bizonytalan abban, hogy valóban a legjobb és legbiztonságosabb módszert választotta-e. De ha egyszer elindult, lépésről lépésre halad vele, kitartóan. Az az ideális számára, ha valaki, aki ért hozzá, megondja, hogy mi a cél, utána azt ő már részcélokra bontja, és a célokat szívósan el is éri. Az ő buktatói:
- Túl sokáig tűr, és ha kicsordul az utolsó csepp, összeomlik
- Hagyja magát befolyásolni azért, hogy ne bántson meg másokat, főleg számára fontos embereket
3. A vizuális támogatás
4. Az új szokások rögzülése
A többi később… 🙂
Kommentek